Savarankiskai-moku-PSD-imokas.png

Savarankiškai moku PSD įmokas

 „Sodra“ PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokas administruoja už laikotarpį nuo 2016 m. sausio 1 d. (už laikotarpį iki 2015 m. gruodžio 31 d. PSD įmokas administruoja VMIVMIValstybinė mokesčių inspekcija. Daugiau informacijos - www.vmi.lt)

Kodėl turiu mokėti „Sodrai“?
 • Lietuvoje gyvenantys asmenys, kurie niekur nedirba, nevykdo jokios ekonominės veiklos, dėl kurios yra skaičiuojamos PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokos, nesimoko ir kurie nėra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, savarankiškai privalo mokėti PSD įmokas;
 • Jei esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, už sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir kt. nustatyta tvarka moka ligonių kasos.
Suskleisti
Kiek ir kada turiu sumokėti „Sodrai“?

Savarankiškai besidraudžiantys asmenys kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos turi sumokėti 9 proc. dydžio PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokas nuo MMAMMAMinimalus mėnesio atlyginimas lygus 380 Eur.. 

Nuo liepos 1 d. PSD įmokos dydis yra 34,2 € (MMA 380 € x 9 proc.).

Nuo šių metų sausio 1 d. iki liepos 1 d. PSD įmokos dydis yra 31,5 € (MMA 350 € x 9 proc.).

 

Pasitikrinkite, ar neturite įsiskolinimo

 

 

 Svarbu! Dėl įsiskolinimo nutrauktas draustumas bus atstatytas tik tokiu atveju, jei bus padengta visa iki einamojo mėnesio susidariusi skola. Esant įsiskolinimui, sumokamos įmokos pirmiausia nukreipiamos įsiskolinimui padengti, taigi, jei esate skolingas, pvz. už 2 mėnesius, tai pervedus įmoką už 1 (einamąjį) mėnesį, sveikatos priežiūros paslaugomis negalėsite naudotis, nes įmoka bus užskaityta kaip skolos padengimas.

 

 „Sodra“ PSD įmokas administruoja už laikotarpį nuo 2016 m. sausio 1 d. (už laikotarpį iki 2015 m. gruodžio 31 d. PSD įmokas administruoja VMIVMIValstybinė mokesčių inspekcija. Daugiau informacijos - www.vmi.lt).

Suskleisti
Kaip sumokėti „Sodrai“?

   Apskaičiuotos įmokos mokamos į Sodros surenkamąsias sąskaitas.

 

 Atkreipkite dėmesį, jog nuo 2016 metų keičiasi mokėjimų į „Sodros“ surenkamąsias sąskaitas tvarka.

 

Mokant įmokas privaloma nurodyti įmokos kodą. Nenurodžius kodo įmoka gali „pasiklysti“ ir nebus užskaityta, o mokėtojui bus fiksuojama skola ir skaičiuojami delspinigiai.

 

PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų kodai:

 

 • 364 - mokant einamąsias PSD įmokas;
 • 365 - mokant įsiskolinimą;
 • 366 - mokant delspinigius.

 

 

 

Jei norite, galite suformuoti mokėjimo nurodymą. Atsispausdinę gautą mokėjimo nurodymą, galėsite jį apmokėti parduotuvėse, priimančiose įmokas, „Perlo“ terminaluose

Suskleisti
Ar galiu nemokėti įmokų „Sodrai“?

Įmokų už atitinkamą mėnesį mokėti nereikia, JEIGU tą mėnesį bent 1 dieną priklausote bent vienai žemiau nurodytai kategorijai:

 • mokate ir (arba) už Jus yra mokamos PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokos (pvz., dirbate pagal darbo sutartį ar valstybės tarnyboje, turite verslo liudijimą, esate individualios įmonės savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys, mažosios bendrijos narys, vykdote individualią žemės ūkio veiklą ir kt.);
 • esate draudžiami valstybės lėšomis (pvz., pensininkas, neįgalus asmuo ir kt.);
 • gaunate ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpas.

 

 

Gyvenantiems užsienyje ir siekiantiems nemokėti PSD įmokų, tačiau nenorintiems deklaruoti savo išvykimo, priskaičiuotos PSD įmokos gali būti perskaičiuojamos, jei asmuo pateikia dokumentus, įrodančius, kad jam yra taikoma kitos ES valstybės narės teisės aktai socialinio draudimo srityje. PSD įmokos perskaičiuojamos, jeigu yra pateiktas vienas iš šių dokumentų:

 • E 101 formos pažyma,
 • E 102 formos pažyma,
 • E 103 formos pažyma,
 • E 104 formos pažyma (arba elektroninė S 041),
 • E 106 formos pažyma,
 • E 205 formos pažyma,
 • S1 forma,
 • A1 pažymėjimas,
 • kita.

 

Pažymas, kurios patvirtina asmens socialinį draudimą ES valstybėje narėje, išduota kompetentingos įstaigos.

 


 Pagal darbdavių išduotas pažymas (formas P60, P45 ir kt.) Lietuvoje apskaičiuotos PSD įmokos nebus perskaičiuojamos.

Suskleisti
Išvykstantiems ar parvykstantiems iš užsienio

Išvykus iš šalies ilgesniam laikui ir nedeklaravus išvykimo bei nemokant PSD įmokų:

 

 1. sveikatos draudimas nutrūksta,
 2. mokesčio administratorius („Sodra") pradeda skaičiuoti skolą;
 3. Lietuvoje kaupiasi skolos,
 4. sugrįžus į Lietuvą, kol nesumokama susikaupusi skola, nemokamų gydymo paslaugų žmogus negali gauti.

 

Pavyzdžiui, neapdraustam PSD žmogui Lietuvoje reiktų sumokėti gydymo įstaigai už suteiktas paslaugas tokią pat sumą, kurią sumokėtų teritorinės ligonių kasos, jei žmogus būtų draustas. Gydymo paslaugos itin brangios, pavyzdžiui, apendicito operacija kainuotų apie 700 eurų, kojos lūžio gydymas – nuo 300 iki 1300 eurų, o sudėtingesnių ligų gydymas gali siekti ir dešimtis tūkstančių eurų.

Dalintis

Nemokamai pasitikrinti savo duomenis galima administracinių ir viešųjų elektroninių paslaugų portale Elektroniniai valdžios vartai, paslaugų grupėje „Gyventojams“ pasirinkus paslaugų kategoriją „Sveikatos apsauga“.

 

Prisijungti prie portalo galima:

 

 1. naudojantis elektroninės bankininkystės priemonėmis;
 2. el. parašu;
 3. mobiliuoju el.  parašu. Elektroninių valdžios vartų sistema yra saugi, tad joje galima matyti tik savo asmeninius duomenis.

 

Dalintis

Sugrįžus iš užsienio reikia  kuo greičiau deklaruoti gyvenamąją vietą ir atnaujinti sveikatos draudimą.

Tai padaryti galima:

 

 1. prisijungus prie elektroninių valdžios vartų portalo;
 2. arba nuvykus į artimiausią seniūniją.

 

Po to reikia pasirūpinti draustumu, nes nuo deklaravimo momento atsiranda pareiga mokėti PSD įmoką. Dirbančiajam, jokių neaiškumų nekyla, visos privalomos įmokos sumokamos kartu su darbo užmokesčiu. Jei grįžęs iš užsienio žmogus kurį laiką nedirba, jis turi PSD įmokas mokėti savarankiškai arba gali būti draustas valstybės lėšomis, jei yra pensininkas, moksleivis, dieninių studijų studentas, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų ir kt.

Dalintis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmogus gali būti draustas sveikatos draudimu tik vienoje iš Europos Sąjungos (ES) šalių, t. y. toje, kurioje gyvena, dirba ir moka mokesčius. Tad jei žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos pradėjęs dirbti kitoje ES šalyje, jis turi mokėti toje šalyje nustatytus mokesčius, tuomet jam nereikės mokėti PSD įmokų Lietuvoje.

Dalintis

Draustumas gali būti pratęstas tik tada, kai yra sumokama skola už visą praėjusį laikotarpį arba pateikiami dokumentai, įrodantys, kad visą tą laiką buvo legaliai dirbta užsienyje, ten mokėti mokesčiai.

Dalintis

Kreiptis į „Sodros“ Panevėžio skyrių (adresu Vasario 16-osios g. 60, LT-35167 Panevėžys, el. p. panevezys@sodra.lt) – ten įmokų administravimo specialistai patikrins apskaičiuotų PSD įmokų pagrįstumą.

Dalintis
Suskleisti
Atnaujinimo data: 2016-09-21
Ar informacija naudinga?

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!